Bağ Bağlama

bağ bağlama

Bağ sezonu, sezonun ilerleyen dönemlerinde başarıya hazırlayan önemli bir süreç olan budama ve bağların bağlanmasıyla başlar. Asmalar ilk kez budandıktan sonra, genç ve yaşlı asmaları aynı şekilde bağlanır. Ancak bu yöntem genellikle bağa bağlı olarak çok farklı görünebilir. 

Asmaların kamış budamasından sonra bağlanması, mahsulün gelecekteki başarısı için hayati önem taşır. Kamış budamasından sonra, kamışlar genellikle yukarıya doğru eğimli bir yöne bakacaklardır, bu da sadece tepeye yakın tomurcukların iyi gelişeceği anlamına gelir. Çubukların bağlanması, bir sonraki yılın büyümesini bir yenileme teşviki yoluyla üretmenin anahtarıdır:

Destek, sarmaşıkları bağlamanın bir diğer temel nedenidir. Daha eski ve yerleşik asmalarda bile, bastonları ve sürgünleri yerden uzak tutmaya yardımcı olmak için genellikle desteğe ihtiyaç vardır. Ek olarak, asmanın stratejik olarak bağlanması, asmanın daha fazla hava ve güneş ile temas etmesini sağlayarak daha büyük bir toplam meyve verimi sağlar ve bağlama yöntemleri, aşağıdaki bölümlerde gösterildiği gibi, tipik olarak asmaların yaşına ve boyutuna bağlı olarak farklılık gösterir.

Dediğimiz gibi bağcılıkta etkili olan faktörler çoktur ve bağcılıkta bunların hepsini göz önünde bulundurmak gerekir.  Nihai ürünün, nitelik olarak mükemmel ve nicelik olarak bol olması için, asma yetiştiriciliğinin her yönüne özen gösterilmelidir.

Bağ Bağlama Makinesı

Asma İle Tüyolar

Asma aslında oldukça hassas bir bitkidir. İklimden ve farklı hava koşullarından etkilenir. Aşırı sıcaktan ve ilkbahar donlarından korkar, optimum ışık ve düşük yağış seviyelerine ihtiyaç duyar. Tüm bu gereksinimleri karşılayan alanlar, gösterge niteliğinde, 30 ile 50° kuzey ve 30 ile 40° güney enlemleri arasında bulunur. Ancak, çeşitli nedenlerle dışlanan önemli alanlar vardır.

Isı, asmalar için çok önemli bir rol oynar. Aslında, çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklar, asmaların vejetatif döngülerinde ilerlemelerine izin vermez. Ayrıca hava sıcaklığı aralığı, asmanın büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilir veya engelleyebilir. Gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki yüksek sıcaklık aralığı , en iyi sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Sarmaşıklar gibi heliofil bitkilerin yaşam döngüsü için ışık çok önemlidir . Bu bitki aslında güneşe maruz kalan yerleri ve güneşli günlerin bulutlu ve yağmurlu günlerden daha uzun olduğu bölgeleri sever. Asma aslında vejetatif ve üreme fonksiyonları için saatlerce ışığa ihtiyaç duyan bir bitkidir .

Isıya kıyasla asma su ihtiyacına daha az duyarlıdır. Bağcılığı bilenler çok iyi bilirler ki asma nemli ve yağışlı yerlerde veya tam tersine fazla rutubetli yerlerde yetiştirilmeyi sevmez. Su temini de önemlidir. Çok fazla olmamalıdır (aksi takdirde parazit çoğalabilir) ancak çok az da olmamalıdır. Bu nedenle bu durumda da denge. Ayrıca, toprağın türü bitkiler için suyun mevcudiyetini etkiler.

Bağcılık sürecini kolaylaştırmak, zamandan tasarruf etmek için pek çok çözümümüz bulunmaktadır. İşinize hız ve kalite kazandıracak bağcılık çözümlerimizi görmek için ürünlerimizi inceleyebilir ve tüm sorularınız için hemen bizi arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Tüm Kategoriler