Etruska Armut Fidanı · Armut Fidanı 3 Yaşında Aşılı 120-150cm Tüplü

Etruska Armut fidan detaylarını buradan okuyabilirsiniz, yetiştirmek istiyorsanız iş ortağımız Fidancılar’dan hemen satın alabilirsiniz.

  • Bu ürün kargoya 2-3 iş gününde teslim edilir.
  • 9 aya varan taksit fırsatı ve havale seçeneği!
  • Sorunsuz ve Kolay bir şekilde İade & Değişim yapabilirsiniz.
Kategori: Etiket: , , ,

Fidancılar'dan Satın Al

Açıklama

Etruska Armut Fidanı Hakkında;

  • Meyve orta iriliktedir.
  • Meyve şekli boyun kısmı uzunca, orta kısmı geniş, alt kısmı hafif sivricedir.
  • Meyve kabuğu sarımsı yeşil, güneş gören kısımları kırmızıdır.
  • Meyve içi Beyaz, sulu, az kumludur.
  • Çiçeklenme zamanı nisan ayı başıdır.

TOZLAYICISI

Williams, Santa Maria

GÜBRELEME

Meyve ağacını gübrelerken verilecek olan gübreyi ağacın taç iz düşümlerine atılmalıdır. Belirli dönemlerde toprağı organik maddece zenginleştirmek için toprak düzenleyici ,organik gübre ve diğer organik gübreler tamamen yanmış gübreler kullanılmalıdır.

İKLİM İSTEKLERİ

Armut bir ılıman iklim meyvesidir. Kış soğuklarına karşı elmaya nazaran daha az dayanıklıdır. Armutlar bol güneşli ve yazları sıcak yerlerden hoşlanır. Çiçeklenmesi elmadan 7-10 gün kadar erken olduğundan ilkbahar donlarına daha çok maruz kalabilir. Bu sebeple armut bahçeleri, don tehlikesi olmayan yerlerde kurulmalıdır.

TOPRAK İSTEKLERİ

Armut toprak bakımından fazla seçici değildir. Bununla beraber toprak ne kadar derin, geçirgen, sıcak ve besin maddelerince zengin olursa ağaçların gelişmeleri de o kadar iyi ve verimleri de o nispette yüksek olur. Çok kuru, az derin ve taşlı topraklarda yetişen armutların meyveleri biçimsiz ve fazla kumlu olur. Ağır ve nemli topraklarda yetiştirilen sofralık armutların etleri kaba ve tatları yayvan olur. Bol verimli ağaçlar ve yüksek kaliteli meyveler elde edebilmek için armut derin, geçirgen, sıcak, iyi drene edilmiş, tınlı topraklarda en iyi şekilde yetişir.

DİKİM

Bodur ve yarı bodur cins armutlar dikim aralığı 3 x 4 m dir.

Bodur ve yarı bodur  için 1 dönüme 84 ile 86 adet sığmaktadır

Standart armut meyve fidanında ise 5 x 7 m arası önerilmektedir.

Standart armut için 1 dönüme 28 ile 30 arası önerilmektedir.

BUDAMA

Meyve ağacının uyku döneminde yapılır. Bu dönemde yapılan budamalar sert şekilde yapılır. Ağaçlarda uygulanan şekil budaması ağırlıklı olarak ilk 5-7 yılda yapılır. Daha sonraki budamalar ise şeklin korunmasına ve verime yöneliktir. Verim budaması düzenli olarak her yıl mutlaka ağacın gelişime kuvvetine göre yapılmalıdır. Ağaçların fizyolojik dengesi için genellikle genç ağaçlar hafif, yaşlı ağaçlar ise biraz daha sert budanır.

Tüm Kategoriler